Reklam
Temiz Magazin
16 Mayıs 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Diva'nın gizli yaşamı: Büyük aşkı önce taciz etti sonra başkası için terk etti

Gündem
24 Nisan 2021
Diva'nın gizli yaşamı: Büyük aşkı önce taciz etti sonra başkası için terk etti

Ölümünün üzerinden 44 yıl geçmesine rağmen, hala opera dünyasının "La Divina"sı olarak anılan ve hala özel hayatının gizemleri ortaya çıkan Maria Callas'la ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Lyndsey Spence'in kaleme aldığı Cast A Diva: The Hidden Life of Maria Callas adlı kitaba göre, Callas, kapalı kapılar ardındayken sahnede ve kameralar karşısında görünenden çok farklı bir hayat sürüyordu. Kitabın Spence'in kitabında öne sürülen iddialara göre; müzik dünyasında en üst düzeyde bir yeri olan Maria Callas,  bir kadın, sadece Maria olarak ise bir kurbandı. 

HAYATINA BAŞKA BİR AÇIDAN IŞIK TUTTU 
Maria Callas'ın hayatı bugüne kadar 30'u aşkın biyografiye konu olmuştu. Ancak, Lyndsey Spence, California Stanford Üniversitesi'ndeki bir arşivde bulunan mektuplar aracılığıyla Callas'ın hayatına başka bir açıdan ışık tuttu. Bu mektuplara göre Maria Callas eski eşi Giovanni Battista Meneghini ile yaptığı yazışmalarda kişiliğinin gizli bir yönünü gözler önüne seriyor. Sahnede çizdiği baskın karakterin tam tersine Meneghini'ye karşı son derece itaatkar ve alçakgönüllü bir portre sergiliyor Callas. Yazar Spence'e göre Callas'ı bu itaatkar tavırları da onun kendi ailesi de dahil eski eşi Meneghini ve Onassis tarafından istismar edilmeye açık bir hale getirdi. 

 

ÖZEL MEKTUPLAR 
 Yazar Spence'e göre özellikle de 1966 tarihli bazı mektuplar, Maria Callas'ın büyük aşkı Onassis'in ona nasıl davrandığı konusunda önemli bir gösterge.  Callas'ın yakın arkadaşlarından birinin günlüğünde de bu konuda bazı satırlar yer alıyor. Yazara göre de tüm bunlar bugün "cinsel taviz" olarak adlandırılan davranışlar. Kitapta bu konuya örnek olarak da Maria Callas'ın sekreterine yazdığı mektupta yer alan "Onassis'in beni arayarak tekrar işkence etmeye başlamasını istemezdim" satırları.

 

CALLAS'I UYUŞTURUCU BAĞIMLISINA DÖNÜŞTÜRDÜ 
 

Kitapta anlatılanlara göre Aristotle Onassis, ilişkileri sırasında Callas'a hem duygusal hem de fiziksel olarak işkence etti. Bunun yanı sıra kitapta yer alan bir başka çarpıcı iddia da Onassis'in, Maria Callas'ı bazı uyuşturuculara bağımlı hale getirdiği. Bu iddia da Callas'ın bir yakın arkadaşının günlüğünde yer alıyor. Maria Callas'ın uyuşturuculara olan bu düşkünlüğü, Onassis'in de onu cinsel açıdan istediği gibi taciz etmesine yol açıyordu. Spence'in kitapta ileri sürdüğüne göre eğer Maria Callas'ın bilinci tam olarak yerinde olsaydı bütün bunlara izin vermezdi.

 

 

BÜYÜK BİR YIKIM OLDU 
 

Spence'in kaleme aldığı kitaba göre Maria Callas, o dönemde bir yandan yaşının ilerlemesi bir yandan da kariyeri nedeniyle çift yönlü bir baskı altındaydı. Bu da onun bir takım ruhsal sorunlarla mücadele etmesine yol açıyordu. Callas'ın durumunu daha da zorlaştıran bir başka ayrıntı da Onassis'in, Paris'in ünlü genelevlerinden birine sık sık gitmesi ve hatta evinde yatak odasını bir genelev gibi dekore etmesiydi. Bu arada Maria Callas, Aristotle Onassis ile ilişkisinde bir başka sorun daha yaşıyordu. Onassis, aslında çok da yakışıklı olmayan kaba bir erkekti. Ancak sahip olduğu doğal çekicilik Maria Callas'ı da cezbediyordu. Onassis, zayıf kadınları seviyordu ve hayatı boyunca kilo sorunu yaşayan Maria Callas da onu memnun etmek için çok hızlı bir diyet uygulayarak zayıf kalma hedefine ulaşmaya çalışıyordu. Maria Callas, uğruna bunca zahmete girdiği Aristotle Onassis tarafından sarsıcı bir biçimde terk edildi. Onassis, Callas ile evlenmeye yanaşmadı. Onun yerine bir suikasta kurban giden eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin dul eşi Jackie ile evlendi. Bu Maria Callas için kelimenin tam anlamıyla bir yıkım oldu.

Etiketler: 
maria callas
Diva

Facebook Google plus Instagram Twitter