Temiz Magazin
25 Eylül 2023

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

SÜPER DADI “ÇOCUĞUNUZUN OKUL KORKUSUNU HAFİFE ALMAYIN”

Sağlık
07 Eylül 2023
SÜPER DADI “ÇOCUĞUNUZUN OKUL KORKUSUNU HAFİFE ALMAYIN”

“Süper Dadı” isimli TV programı ile milyonlara çocuk dilinden anlamanın yollarını anlatan ve kitaplarıyla bu konulara ışık tutan Gözde Erdoğan Şahenk, bir çocuğun anaokuluna başlarken yaşayabileceği sorunları ele alarak neler yapılabileceğini MAG Eylül sayısında anlattı.

“Okul başlamadan önce okula ön hazırlık sürecini evde ebeveynin tamamlamasını öneriyorum. Ebeveyn olarak, çocuğun tüm duygularını kabul edebilmek önemli. Korkularını hafife almadan, yok saymadan, onu dinleyerek iletişimde kalınmalıdır. Okul oryantasyon süreci bir aydan daha fazla bir zamana yayıldığında ve çocuğun bu süreçte olağan dışı bir öfke, ağlama, kaygı vb. tepkileri gözlemleniyorsa bir uzmana başvurulmasını öneririm.” açıklamasında bulunan Gözde Erdoğan Şahenk bu kaygıları azaltmak için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı;

Çocuğunuzla önceden, gideceği okulu birlikte ziyaret edin.
Okulda çocuğunuzun ne tür durumlarla karşılaşacağını, oyun yoluyla ya da basit bir dille ifade ederek anlatın.
Eğer mümkünse öğretmeni ile tanıştırın.
Okulun oryantasyon sürecini, okul rehber öğretmeni ile görüşerek öğrenin.
Oryantasyon sürecinde öğretmen ya da okul pedagogundan destek alın.
Ağlama süreci yaşandığı ya da çocuğun kaygılı olduğu anları yaşadığınız zaman çocuğunuzun korkusunu hafife almadan -eğer çocuk istiyorsa sarılabilir- oradaki kaygısını sakinleştirmeye gayret edin.

Facebook Google plus Instagram Twitter